• Сила і Честь
  • Сила і Честь
  • Сила і Честь
  • Сила і Честь
  • Сила і Честь

© 2019

політична партія «Сила і Честь»

  • Сила і Честь

В 2004 році вистачило попередження СБУ: жодного кровопролиття на Майдані не буде – Смешко


Під час Помаранчевої революції Смешко був головою СБУ

Під час Помаранчевої революції Служба безпеки України спрацювала дійсно дуже професійно і від неї багато чого залежало, сказав кандидат у Президенти України Ігор Смешко.

13 січня 2019 року перший військовий аташе незалежної України в США та Швейцарії, екс-начальник Головного управління військової розвідки Міноборони, колишній голова Служби безпеки, Надзвичайний і Повноважний Посол, доктор технічних наук, генерал-полковник, кандидат у Президенти України Ігор Смешко розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, як йому вдалося зупинити введення внутрішніх військ до Києва під час Помаранчевої революції.

"Служба безпеки спрацювала дійсно дуже професійно і від неї залежало багато чого. У той час усі зверталися у службу: і Міністерство внутрішніх справ, і Міністерство оборони, які були дезорієнтовані... вони вважали, що це якийсь стратегічний план. Ніхто не вірив, що президент Кучма так просто віддасть владу. Тим більше, що він мав мандат від Конституційного Суду на третій строк. Безумовно, усі вірили в конспірологію і дивилися на Службу безпеки, тому що вважали її носієм цієї інформації. Повірте мені, обидва кандидати у президенти [Віктор Ющенко і Віктор Янукович] не вірили в перемогу, тому так хотіли зустрітися з головою СБУ в неформальній обстановці, щоб прочитати на моєму обличчі, що в дійсності думає президент і чого очікувати", – зазначив він.

Смешко підкреслив, що у 2004 році СБУ "зіграла свою роль, але хвалити її особливо нема за що".

"Вона просто дотримувалася Конституції, закону "Про Службу безпеки України" і не зрадила президента, який у той момент був при владі", – додав Смешко.

На запитання, чи справді він зателефонував міністру внутрішніх справ Миколі Білоконю у вирішальний момент, коли внутрішні війська МВС за наказом тодішнього премьер-міністра Віктора Януковича йшли до Києва, щоб розігнати Майдан, Смешко відповів, що дзвінків було кілька.

"Був дзвінок і міністру внутрішніх справ, і послу Сполучених Штатів. Більше того, у моєму кабінеті зібралися майже всі керівники опозиційних сил, окрім кандидата у президенти [Віктора Ющенка]. І Віктор Янукович, і його оточення знали позицію керівника Служби безпеки: у той день я виступив від імені Ради національної безпеки і оборони і озвучив позицію, прийняту й затверджену президентом Кучмою, що ніякого розгону Майдану не буде, силового варіанту не буде. Був попереджений генерал Попков, командувач внутрішніх військ, що якщо він негайно не поверне своїх людей у Васильків, то воєнній контррозвідці навіть рішення суду не потрібно, щоб заарештувати його на 48 годин", – розповів Смешко.

Окрім того, через посла США було попереджено всіх лідерів опозиції, що дві танкові роти, які стояли на полігоні Десна через колишнього главу Верховної Ради, у 2004 році – депутата парламенту, члена фракції "Наша Україна" Івана Плюща, були готові прийти в Київ і виступити на боці опозиції.

"У той час застосувати силу, щоб прийти до влади, були готові люди з двох сторін. Служба безпеки мала такий авторитет у той час, що вистачило попередження", – підкреслив він.

Нагадаємо, 21 листопада 2004 року Центральна виборча комісія України оголосила попередні підсумки другого туру президентських виборів, згідно з якими з перевагою у 3% переміг Янукович. Після цього в Україні почалися масові протести, відомі під назвою Помаранчева революція. Верховний Суд України визнав підсумки голосування у другому турі сфальсифікованими й ухвалив повторно провести голосування. У підсумку перемогу на президентських виборах у 2004 році здобув Ющенко.

Смешко був головою Служби безпеки України з вересня 2003-го до лютого 2005 року.